Cisco Developer Contest

Știți programare? Ceva Linux? Eventual și ceva rețelistică? Dacă da, aveți acum ocazia să le îmbinați, pentru a câștiga 50K USD :)

Despre ce este vorba? Despre Cisco Developer Contest – dezvoltarea de aplicații folosind Cisco AXP (Application eXtension Platform).

Primul deadline – 12 ianuarie 2009, pentru trimiterea ideii. Detalii în link-ul de mai sus :)

9 Comments »

  1. AlexJ Said,

    December 15, 2008 @ 11:18

    cred că asta ar drescrie 80% din secţia de Calculatoare :P

  2. bogd Said,

    December 15, 2008 @ 11:34

    So… ce mai așteptați? Get to work! :D

  3. tb Said,

    December 16, 2008 @ 3:16

    Minunăţii marca cisco:
    “Residents of the province of Quebec in Canada, Cuba, Iran, Syria, North Korea, Italy, Myanmar (formerly Burma) and Sudan are not eligible to participate” .
    Îmi explică şi mie ce treabă au Italia şi regiunea Quebec de sunt băgate în acceaşi oală cu restul?

    Apoi:
    “Entrant grants to Cisco, its affiliated companies, their successors, assigns and agents, a worldwide, perpetual, irrevocable, royalty-free, fully paid up, non-exclusive license under all of Entrant’s Intellectual Property Rights (as defined below) to:…. şamd”

    Aşa că dragi participanţi cetiţi cu atenţie ce scrie în le “fine print” şi apoi vedeţi dacă merită.

  4. bogd Said,

    December 16, 2008 @ 14:37

    Reguli de genul respectiv există practic la orice concurs. Adică:

    1) Reguli care limitează cine poate să participe (eu am verificat iute că România are dreptul de participare înainte să postez, ca să mă asigur că nu postez informații inutile :) )

    2) Reguli referitoare la proprietatea intelectuală. Până la urmă, ei nu fac concursul din caritate – îl fac ca să obțină niște idei.

    Totuși, regulile Cisco par de bun-simț (zic „par” pentru că nu vorbesc fluent legaleza :) Totuși, de la „facem ce vrem cu ideea ta” și până la „vrem doar right of first refusal în primele 6 luni” mi se pare o cale destul de lungă…

    Detalii pe blog-ul Cisco .

  5. tb Said,

    December 16, 2008 @ 21:41

    Sunt de acord că peste tot există reguli. Io doar comentam pe marginea lor pt că mi s-au părut ciudate.
    1. Păi la categoria asta chiar sunt curios după ce criterii au băgat ţările alea în acceaşi oală, pt că mi se pare ciudată alăturarea.
    2. Ei bine matale îţi aminteşti de concursul cu care Google şi-a lansat androidul? Soft open source pt platforma lor şi primeşti bani (primu loc era 500k $). Deci se poate.
    Plus că îmi pare ipocrizie să faci concurs de programare pt platforma ta şi să te lauzi că e linux şi apoi să restrângi extrem de mult drepturile de autor ale participanţilor.

  6. bogd Said,

    December 16, 2008 @ 23:22

    1. În mod surprinzător, și concursul Google menționat de tine exclude practic EXACT aceleași țări:

    The Android Developer Challenge is open to individuals, teams of individuals, and business entities. While we seek to make the Challenge open worldwide, we cannot open the Challenge to residents of Cuba, Iran, Syria, North Korea, Sudan, and Myanmar (Burma) because of U.S. laws. In addition, the Challenge is not open to residents of Italy or Quebec because of local restrictions.

    Explicația pentru Italia este dată aici . Până la urmă, în toate cazurile este vorba de legislație (americană sau locală).

    2. See above – nici o companie nu este pusă pe acte caritabile (nu, nici măcar Google :) ). Faptul că platforma este un (heavily modified) Linux nu înseamnă că aplicațiile trebuie să fie open-source. La fel cum faptul că Android este linux-based nu înseamnă că aplicațiile nu pot fi proprietare (motiv pentru care Google a și ales licența Apache, de altfel – pentru a permite existența a astfel de aplicații ;) )

  7. carpalex Said,

    December 16, 2008 @ 23:46

    Acum ne spui, cica inscrierile au inceput pe 14 octombrie :D

  8. bogd Said,